Някои банки вече вдигнаха таксите през лятото, а някои ги вдигат сега. Очакванията са обаче, че ще има покачване в лихвените проценти и около Коледа.
Според новия тренд все по-скъпо платени стават услуги, при които се попълват формуляри на хартия. Официалното обяснение е поскъпналата хартия и това, че те се правят в офис – т.е. в цената им трябва да се калкулира заплатата на служителите, по-високите наеми, разходи за съответна техника и т.н.
Така доскоро хартиени разпечатки за различни услуги струваха 3 лв. за страница, а сега цената им вече се е вдигнала на 4 лв. Ако пък искате да блокирате банковата си карта, защото е изгубена или поради грешен ПИН, ще трябва да платите 10 лева за нова. Вече няма безплатни тегления от банкомат или преводи от сметка към друга с един и същ титуляр. Отпаднали са също преференциите за карти за деца от от 14 до 18 години, като за теглене от тях вече се дължат 1,17 лева плюс 1% от сумата.
Вече почти няма банка, която да не е въвела т.нар. сложна такса, при която крайното поскъпване най-често е двойно. Освен това има твърд таван на таксата, за да може дори тегленето на минимална сума да носи приход за банката. Докато доскоро при този тип цени имаше летва, под която се удържаше само твърда сума, такива вече няма.
Тегленето на пари в брой на гише се е удвоило – доскоро бе 1% от сумата, но не по-малко от 2 лв., а вече е минимум 4,89 лв., като процентът от сумата си е останал. Справка за наличност по карта е близо лев, вместо доскорошните 0,40, ако банкоматът е на банката, и 0,60 лв., ако е на друга. Близо 10 лв. струва и промяна на картови данни чрез клон на банката, например на лимит за теглене, който вместо 4 лв., вече струва 9,78 лв.
За банков превод вече се плаща 7, а не 5 лева, както бе в началото на лятото. Най-засегнати от новите тарифи се оказват земеделски производители – физически лица, при тях таксата за обслужване на разплащателните им сметки не е 4,89, а три пъти повече – 15 лв. Идеята е такива сметки да бъдат закрити и собствениците им да изберат друг продукт на банката, пише „24 часа“.
Главен редактор – Дамян Иванов
Роден през 1998г. От град Варна. Започнал работа като редактор в местна медия от 2016 до 2019г. От 2019-та година работи като главен редактор в Novinarnik.BG
Контакти –
Имейл: [email protected]
За нас / ABOUT US