Банкери: Обменете левовете си в евро преди 1 януари 2026 година

Водещи банкери препоръчаха на българските граждани да обменят левовете си в евро още след публикуването на конвергентните доклади за членството на България в еврозоната, вместо да изчакват официалната дата — 1 януари 2026 година. Съветът беше отправен по време на финансов форум, провел се в София.

Препоръката е насочена основно към хората, които държат спестяванията си в брой у дома, а не към тези, които разчитат на банкови депозити. Експертите обясниха, че ползването на шестте месеца между публикуването на докладите и въвеждането на еврото ще облекчи процеса и ще намали натиска върху банковата система. „Това ще улесни притежателите на левове и ще намали натиска към банките“, посочиха участници във форума.

Колко пари са извън банковата система?
По данни на Българската народна банка, към април тази година в обръщение са близо 30 милиарда лева. Според експертни оценки, между 7 и 9 процента от тази сума се държи в брой – което означава около 3 милиарда лева, намиращи се „под дюшеците“.

Други анализатори обвързват обема на парите в брой със сивата икономика. При около 30 процента сив сектор, сумата на „сивите левове“ би достигнала 10 милиарда лева. Някои дори твърдят, че до 20 процента от общата сума на депозитите се държи в брой, което би означавало около 28 милиарда лева, скрити в сейфове, портфейли или домовете на гражданите.

Как ще протече преминаването към еврото?
Считано от 1 януари 2026 година, левът ще остане в обращение само при плащания в брой и то за ограничен период. Още в деня на присъединяването към еврозоната, всички левови банкови сметки ще бъдат автоматично конвертирани в евро. Всички виртуални трансакции също ще се извършват в новата валута.

Обмяната ще се осъществи еднократно и без такси, при фиксирания курс от 1,95583 лева за 1 евро. До 1 февруари 2026 година левът и еврото ще са паралелни законни платежни средства само за разплащания в брой.

„Най-вероятно притежатели на сиви пари използват оставащите месеци, за да ги легализират в банките на малки порции и вече в евро“, коментираха участници във форума. Те напомниха, че не всяка сума извън банките е с неясен произход — много хора предпочитат да държат средства у дома по лични причини.

Банковата система е в готовност
Банките в България вече са инвестирали около 400 милиона лева в подготовката за безпроблемното преминаване към евро, съобщи председателят на Асоциацията на банките Петя Димитрова. Платежната система БОРИКА ще премине към работа с евро, а банкоматите ще започнат да дават единствено евробанкноти.

В случай на нарушения при конвертирането на цени или при други свързани случаи, гражданите ще могат да подават сигнали до Националната агенция за приходите, Комисията за защита на потребителите, Българската народна банка или Комисията за финансов надзор, в зависимост от вида на нарушението.

By Дамян Иванов

Главен редактор – Дамян Иванов Роден през 1998г. От град Варна. Започнал работа като редактор в местна медия от 2016 до 2019г. От 2019-та година работи като главен редактор в Novinarnik.BG Контакти – Имейл: [email protected] За нас / ABOUT US