Двама астронавти на НАСА, които останаха на Международната космическа станция (МКС) цели 9 месеца вместо планираните 10 дни, ще получат скромно възнаграждение за извънредния си труд – едва 5 долара на ден. Това съобщава The New York Times, позовавайки се на официални източници.
Неочаквано дълга мисия
Буч Уилмор и Сунита Уилямс трябваше да прекарат между 8 и 10 дни в космоса като част от тестова мисия. Технически неизправности на кораба Boeing Starliner обаче доведоха до сериозни забавяния, което удължи престоя им до 286 дни.
Минимално заплащане за максимален риск
Според Джими Ръсел, говорител на Дирекцията за космически операции и мисии на НАСА, астронавтите ще получат стандартната си годишна заплата от 152 258 долара, плюс дневна надбавка от 1430 долара за целия допълнителен период. „Докато са в космоса, астронавтите на НАСА са на официални заповеди за пътуване като федерални служители“, поясни Ръсел.
Техническите проблеми, които промениха всичко
Мисията стартира на 5 юни 2024 г., когато Уилмор и Уилямс се отправиха към МКС с Boeing Starliner за първия пилотиран тест на капсулата. Малко преди пристигането им възникнаха сериозни технически неизправности – пет от 28-те двигателя за реактивен контрол се повредиха, а в системата за задвижване бяха открити утечки на хелий.
След продължително разследване на 7 септември 2024 г. Starliner се завърна на Земята без екипаж. Това принуди астронавтите да изчакат до 18 март 2025 г., за да се върнат с капсулата Dragon на SpaceX.
Оптимизъм въпреки предизвикателствата
Въпреки трудностите, Уилямс запази позитивната си нагласа: „Това е моето щастливо място. Обичам да съм тук в космоса. Просто е забавно, нали?“
Уилмор също отхвърли негативните интерпретации: „Това е реториката от ден първи – заседнали, заклещени… Ние го разбираме. Но това не е това, за което е нашата програма за човешки космически полети.“
Какво следва за Starliner?
Въпреки проблемите, НАСА планира да продължи сътрудничеството си с Boeing. Според Стив Стич, ръководител на търговската програма за екипажи, предстои още един тестов полет без екипаж, преди Starliner да бъде използван за следващи пилотирани мисии.
До февруари 2025 г. проектът Starliner е надхвърлил първоначалния си бюджет с над 2 милиарда долара. Въпреки това НАСА остава ангажирана с развитието на капсулата като част от бъдещите си планове за изследване на космоса.

Главен редактор – Дамян Иванов
Роден през 1998г. От град Варна. Започнал работа като редактор в местна медия от 2016 до 2019г. От 2019-та година работи като главен редактор в Novinarnik.BG
Контакти –
Имейл: [email protected]
За нас / ABOUT US