В началото на месец Ноември и по-конкретно на 2 ноември (ден събота) се отбелязва Архангелова задушница. Тя се пада, преди Архангеловден и се празнува броени дни преди големия християнски празник.

Архангелова задушница се характеризира като ден, в който отдаваме почит на наши починали и близки роднини. На този ден се възпоменават и ангелите. Самият ден символизира християнската вяра възкресението на мъртвите и възхвалява безсмъртието на душата.

По стари обичай и традиция хората посещават църкви, храмове и гробища. В знак на почит към покойните се палят свещи, раздава се хляб, варено жито и червено вино. Когато се прави това се изричат следните думи: „Вземи за Бог да прости“ и се казва името на починалия, за който се дава храната. Този, на когото се дава, приема с думите „Бог да прости!“ или „Да се намери! Амин!“.

Върху гробовете на починалите биват запалвани свещи, които са символи нашата християнска вяра. Смята се, че пламъкът на свещта е символ на безсмъртието на всяка душа в памет, на която е запален. Приема се, че тамянът е знак на святата молитва, а цветята, които се носят на гробовете на покойните са символи на добродетелите у поминалите се.

На Архангелова задушница, подобно на другите задушници се правят общи трапези. Тя, известна и като Голяма задушница е последната задушница за годината. На общата трапеза на гробищата по традиция се подреждат седем на брой и различни ястия, сред които и любимите на починалия, за да „усетят“ мъртвите благослова в предстоящите пости преди Коледа. Първата хапка храна се оставя на земята, а първата глътка вино се изсипва като знак на почит, без да се пие, и се изричат думите „Бог да прости“ и се казва името на покойния, за когото се прави целия този ритуал.

Според стари български поверия, ако на този ден около вас кръжи муха, пеперуда или друго насекомо, то това е знак, че душата на покойника е близо до вас.

В православните храмове се отслужва панихида в памет на всички починали, включително и на загиналите български войници. На този ден не се прави физическа работа, не се шие, не се пере и не се вършат останалите домакински задачи.

By Дамян Иванов

Главен редактор – Дамян Иванов Роден през 1998г. От град Варна. Започнал работа като редактор в местна медия от 2016 до 2019г. От 2019-та година работи като главен редактор в Novinarnik.BG Контакти – Имейл: [email protected] За нас / ABOUT US